ÖNEMLİ BİLGİLER

Deri Klinik Ne Yapıyor?

Deri; eşsiz güzellikte, kendisine ait izleri ve bazen kusurları olan, doğru ürünlerle bakımı ve temizliği kolaylıkla yapılabilen, uzun ömürlü, son derece dayanıklı, doğal bir üründür. Son derece dayanıklı olan bu doğal üründe de; uzun süre kullanımla beraber yıpranma, solma, kuruma veya sertleşme yaşanabilir. Deri aynı zamanda; kirlenebilir, zarar görebilir, yıpranabilir, su hasarları oluşabilir veya çatlayabilir. Deri yenileme uzmanları doğru ürünler kullanarak; bu hasarların olmasını geciktirebilir, engelleyebilir veya hasarlar oluştuktan sonra bunları giderebilir.

Günlük hayatımızda deriyi; mobilya, araba koltuğu, giysi, çanta, ayakkabı, vb birçok ürün ile görürüz. Herkes deriyi bilir, ancak çok az kişi farklı işlentiye sahip deriyi ayırt edebilir ve doğru ürünlerle birlikte temizleyebilir, koruyabilir, bakımını ve tamirini yapabilir. Alman Lederzentrum firmasının Türkiye temsilcisi olarak, Deri Klinik Türkiye’ de belirli bir seviyenin üzerindeki; otomobil firmalarına/servislerine, hazır giyim ve moda atölyelerine, mobilya üreticilerine, mobilya mağazalarına, mobilya ithalatçılarına ve önemli tasarımcılara deri ile ilgili problemlerinin çözümü için servis, bilgi ve malzeme konusunda yardımcı olmakta ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bünyemizde ki önemli ürünler, bilgi ve becerilerimizle kişiye ve probleme özel “Terzi İşi” çözümler üretmekteyiz. Aynı zamanda; kaliteden ödün vermeden, kişiye, beklentiye ve ihtiyaca özel deri üretmekte ve bu özel üretim derilerden mobilya üretimini gerçekleştirmekteyiz. Kısacası deri ile ilgili tüm noktalarda bize danışabilirsiniz. “Elimizden gelenin en iyisini yapmaya” devam ediyoruz.

Temizleyiciler

Kullanmakta olduğunuz deri veya suni deri ürünlerdeki farklı lekeler için farklı temizleyicilerimiz bulunmaktadır. Suni Deri ürünlerin genel temizliği için “Güçlü Vinil Temizleyici” yeterlidir. Napa deriden mobilya veya napa deriden araba koltuklarınızın genel temizliği için “Hafif Deri Temizleyici” veya kirlilik durumuna göre “Güçlü Deri Temizleyiciyi” tavsiye ederiz. Napa derideki farklı lekeler için farklı ve daha güçlü temizleyicilerin kullanılması gerekebilir. Tükenmez kalem lekeleri, Jean boyaları, tekstil boyaları, vb farklı lekeler için; Tükenmez Kalem Temizleyici, Deri Temizleyici Kalem, Deri Temizleme Ajanı, Solvent Temizleyici veya GLD Solvent kullanılabilir. Sizlere bu gibi farklı lekelerin temizliğinde yardımcı olabilmemiz için lütfen fotograf göndererek bizlerle iletişime geçiniz. Anilin, Yarı Anilin, Süet, Nubuk bir deriniz varsa veya işlentisi hakkında bir bilgiye ulaşamıyorsanız lütfen temizlik yapmadan bizlere danışınız. Lütfen unutmayın; tüm lekeler temizlenebilseydi biz çok daha az renk tamiri yapardık!

Hafif Deri Temizleyici; Boyalı napa deriler için geliştirilmiş deriye zarar vermeyen etkili ancak nazik bir temizleyicidir. Bundan dolayı bakım işlemine başlamadan once tüm boyalı napalarda “normal” kirleri temizlemekte kullanılacak ilk ve en etkili üründür. Aynı zamanda boyalı napaları, vinil ve plastik yüzeyleri renklendirmeden once kullanılabilecek ideal bir üründür. Derinlerde ki kirleri temizlemek için lütfen Deri Fırçası ile beraber Hafif Deri Temizleyiciyi kullanınız.

Uzun süredir doğru biçimde temizlenmemiş derilerde nemli bir sünger ile yüzeydeki kirlerin yumuşamasını sağlayınız. Hafif Deri Temizleme sıvısını nemli süngerinize az miktarda dökün ve deri ürününüzü temizleyiniz. Sünger yardımıyla temizlenen deriden temizleyiciyi nemli temiz bir bez yardımıyla tek yönde alınız, Derinlerdeki kirleri temizlemek için Deri Fırçasını kullanınız ve oda sıcaklığında kurumaya bırakınız. Kesinlikle temizleme sırasında aşırı güç kullanmayınız ve deri ürünü parça parça temizleyiniz. Temizleme ve kuruma tamamlandıktan sonra Deri Koruyucu ve/veya Deri Kalkanı ile ürünlerinizi koruyunuz. Hafif Deri Temizlemeyi kullanmaya başlamadan önce ürünün görünmeyen bir yerinde deneyiniz.

Güçlü Deri Temizleyici; Ağır kirli boyalı napa deriler için ideal bir üründür. Derinlerde ki kirler Deri Fırçası ile beraber temizlenmelidir. Uzun süredir doğru biçimde temizlenmemiş derilerde nemli bir sünger ile yüzeydeki kirlerin yumuşamasını sağlayınız. Güçlü Deri Temizleme sıvısını nemli süngerinize az miktarda sıkın ve deri ürününüzü temizleyin. Sünger yardımıyla temizlenen deriden temizleyiciyi nemli temiz bir bez yardımıyla tek yönde alınız, Derinlerdeki kirleri temizlemek için Deri Fırçasını kullanınız ve oda sıcaklığında kurumaya bırakınız. Kesinlikle temizleme sırasında aşırı güç kullanmayınız ve deri ürünü parça parça temizleyiniz. Temizleme ve kuruma tamamlandıktan sonra Deri Koruyucu ve/veya Deri Kalkanı ile ürünlerinizi koruyunuz. Güçlü Deri Temizleyiciyi kullanmaya başlamadan önce ürünün görünmeyen bir yerinde deneyiniz.

Güçlü Vinil Temizleyici; Araçlardaki vinil ve plastiklerde, vinil mobilyalarda veya teknelerdeki vinil ve plastikler üzerinde kullanabileceğiniz güçlü bir temizleyicidir. Derinlerdeki kirlerin temizlenmesinde Deri Temizleme Fırçasını kullanabilirsiniz. Uzun süredir doğru biçimde temizlenmemiş vinil ürünlerde nemli bir sünger ile yüzeydeki kirlerin yumuşamasını sağlayınız. Güçlü Vinil Temizleyici sıvısını nemli süngerinize az miktarda dökün ve vinil ürününüzü temizleyiniz. Sünger yardımıyla temizlenen vinilden temizleyiciyi nemli temiz bir bez yardımıyla tek yönde alınız, Derinlerdeki kirleri temizlemek için Deri Fırçasını kullanınız ve oda sıcaklığında kurumaya bırakınız. Kesinlikle temizleme sırasında aşırı güç kullanmayınız ve vinil ürünü parça parça temizleyiniz. Temizleme ve kuruma tamamlandıktan sonra Vinil Koruyucu ile ürünlerinizi koruyunuz. Güçlü Vinil Temizlemeyi kullanmaya başlamadan önce ürünün görünmeyen bir yerinde deneyiniz.

Tükenmez Kalem Temizleyici; Deri ve suni deride kalıcı işaretler ve tükenmez kalem izlerinin temizlenmesi için kullanılacak birincil üründür. Deriler üzerindeki eski izler veya açık gözenekli derilerdeki izler çok zor veya temizlenmesi imkansız olan lekelerdir. Lekeli bölgeyi kalem ile nazikçe temizleyiniz. Gerekli durumlarda tekrarlayın ve kuru, emici bir bez ile tamponlayarak Tükenmez kalem temizleyici sıvıyı emdiriniz. Lütfen kullanım kılavuzuna uygun biçimde ürünü kullanınız ve ilk olarak görünmeyen bir yerde deneyiniz. Tükenmez kalem temizleyicinin ucunu kullanım sonrası emici bir bez ile temizleyiniz. Boya ve Mürekkep Temizleyici; Özellikle vinillerin üzerindeki giysi izleri ve boya kalemleri sebebiyle oluşmuş lekeleri temizlemek için oldukça etkili bir üründür. GLD Solvent ile karşılaştırıldığında uygulama yapılan yüzeyin boyası neredeyse hiç çözülmez. Bu sebeple Hafif Deri Temizleyici ve Güçlü Deri Temizleyicinin yetersiz ve GLD’nin çok güçlü olduğu tüm boyalı napalarda ve vinil yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Lekeli bölgeyi kalem ile nazikçe temizleyiniz. Gerekli durumlarda tekrarlayın ve kuru, emici bir bez ile tamponlayarak Tükenmez kalem temizleyici sıvıyı emdiriniz. Lütfen kullanım kılavuzuna uygun biçimde ürünü kullanınız ve ilk olarak görünmeyen bir yerde deneyiniz. Kullanım sonrası kalem ucunu emici bir bez ile temizleyiniz.

Bakım Ürünleri

Almış olduğunuz deri ürünleri ilk günden korumaya almanızı önemle tavsiye ederiz. Yapılacak düzenli temizlik ve koruma ile severek aldığınız deri ürünleri çok daha uzun bir zaman problemsiz biçimde kullanabilirsiniz.

Deri Koruyucu, Deri Kalkanı, Fil Derisi Koruyucusu ve Anilin Kremi kullanabileceğiniz bakım ve koruma ürünlerimizden bazılarıdır.

Deri Koruyucu; Boyalı napa deriler için oldukça önemli bir deri bakım kremidir. Gerekli koruma unsurlarının yanında; UV filtreleri, antioxidanlar, ve giysilerden olşabilecek hasarlanmalara karşı oldukça güçlü koruyucular içermektedir.

Hafif veya Güçlü Deri Temizleyici ile temizlenmiş deri ürününüz oda sıcaklığında kendi halinde kuruduktan sonra, Deri Koruyucuyu temiz kuru bir beze az miktarda dökünüz ve ürünü çok ince bir tabaka halinde uygulayınız. Uygulama kendi halinde kuruduktan sonra ikinci bir tabakayı aynı şekilde uygulayınız.

Kalın bir tabaka halinde uygulanması durumunda deri üzerinde grileşme görülebilir. Bu grileşmeyi nemli, temiz bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Deri Kalkanı; Arabalarda ve mobilyalarda yeni alınmış deri ürünler, normal kullanımda, alındıktan sonra ki ilk 3 yıl sadece Colourlock Deri Kalkanı ile korunabilirler.

Yeni alınmış deriler olabilecek en iyi durumda olmalarından dolayı çok özel uygulamalara ihtiyaç duymazlar. Ancak özellikle açık renkli deriler, giysilerden dolayı oluşabilecek renk değişimlerine ve sürtünmelerden oluşabilecek hasarlara karşı korunmalıdırlar. Arabaların sürücü koltuklarında, mobilyalarımızda en çok sürtünmeye maruz kalan yerlerinde ilk yılın sonunda çeşitli zedelenmeler ve hasarlar oluşabilir. Oluşabilecek bu hasarların hepsi 3 ayda bir Deri Kalkanının kullanılması ile ortadan kaldırılabilir.

Derimizin geride kalan yerleri, kullanım yoğunluğu ve şartlarına bağlı olarak her 3/6 ayda bir Deri Koruyucu kullanarak dış etkenlerden korunması sağlanabilir. Eski deriler daha sık korunmalı ve bakımı yapılmalıdır.

Deri Kalkanı temiz derilere uygulanmalıdır. Uygulama aynı Deri Koruyucuda olduğu gibi temiz bir bez yardımıyla, ince tabakalar halinde iki seferde uygulanmalıdır.

Fil Derisi Koruyucusu; Tamamen sentetik, asit içermeyen, özellikle antika ve çok yaşlı deriler için en ideal bir üründür. Bu yağ deriye su geçirmezlik özelliği kazandırır ve küflerin oluşmasını engeller. Üstü açık arabalara deri koruyucu uygulamasından sonra yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda parlak antika derilerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca el çantaları, evrak çantaları, ayakkabı vb ürünlerde çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Fil Derisi Koruyucusu temiz derilere uygulanmalıdır. Temiz bir bez yardımıyla uygulanmalıdır. En iyi sonucu alabilmek için Fil Derisi uygulanmış ürün, Fil Derisini yeteri kadar emdikten sonra, fazlası temiz, kuru, pamuklu bir bez ile alınmalıdır.

Vinil Koruyucu; Vinil/Suni deriler için geliştirilmiş bir üründür. Vinil Koruyucu kullanıldığı zaman, mekanik hasarları azaltır, akışkanlığı yeniler, lekelere karşı ürünün yüzeyini korur. Solmuş ve güneş ışınlarından zarar görmüş yerlerin rengini koyu göstererek tekrardan yeni gibi görünmesini sağlar.

Güçlü Vinil Temizleyici ile temizlenmiş vinil ürününüz oda sıcaklığında kendi halinde kuruduktan sonra, Vinil Koruyucuyu temiz kuru bir beze az miktarda dökünüz ve ürünü çok ince bir tabaka halinde uygulayınız. Sürülen koruyucu kendi halinde kuruduktan sonra ikinci bir kat koruyucuyu aynı şekilde sürünüz.

Deri Temizliği Hakkında önemli Kurallar

Her zaman en basit, nazik temizleyici ile işleme başlayın. Seçilen nazik temizleyici kirlerin temizlenmesine yardımcı olmuyorsa, sıradaki zarar vermeyen güçlü temizleyiciye geçin.

• Temizlik işlemine başlamadan önce; söz konusu yüzey için hangi temizleyicinin daha etkili olacağını değerlendirin. Derinin yüzeyi korumalı mı yoksa açık gözenekli mi? Leke derinin içine mi işlemiş, yoksa yüzeyinde mi? Söz konusu leke bir kir mi, yoksa yağ mı?

• Ne kadar tecrübeli ve uzmanlaşmış olursanız olun, her zaman temizleyiciyi görünmeyen bir yerde test edin! Görünen bölgenin tümünü temizlemeden önce ufak bir yerde tekrardan deneyin ve soğuk hava ile kurutun. Anormal bir durum söz konusu olursa işleme devam etmeden önce hemen bir uzmana danışın!

• Özellikle emici olan yüzeyleri en az sıvı/nem ile temizleyin. Mümkün olmayan durumlarda dikişten dikişe temizleyerek izlerin ve lekelerin oluşumunu engelleyin. Pigmentli deriler içinde temizlik işlemini en az sıvı kullanılarak köpük yardımı ile gerçekleştiriniz.

• Anilin deriler açık gözenekli, yumuşak ve narin derilerdir. Tüm sıvılar deri tarafından emilir. Temizlik işlemi ile birçok kir ortadan kaldırılabilir ancak bilinçsiz temizlik izlerin olmasına sebep olabilir. Vücut yağları, ellerin ve kafanın değdiği yerlerdeki kirlerin temizliği oldukça zor olacaktır ve “Yağ Emicinin” kullanılması gerekecektir.

• Anilin derlerdeki birçok kir ve iz “Deri ve Kürk Sabitleyicinin” kullanımı ile ortadan kaldırılabilir, taze yağ lekeleri “Yağ Emici Sprey” ile giderilebilir. Ancak bu kir ve lekeler her zaman tamamen ortadan kaldırılamıyabilir ve renk yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

Lütfen unutmayın; tüm kirler/izler tamamen ve problemsizce temizlenebilseydi çok daha az renk yenileme işlemi yapardık!

Deri Üzerindeki Kalem Lekeleri ve Boya Lekelerinin Giderilmesi

Kalem lekeleri ve boya lekeleri ile ilgili işleme başlamadan önce derinin tipi ve işlentisi hakkında kesin bir fikre sahip olmak deriye zarar vermemek için oldukça önemlidir. Yanlış temizleme yöntemiyle deriye kolaylıkla zarar verilebilir.

• Pigmentli Deriler: Yüzeyi pigmentle kaplanmıştır ve damlayan suyu emmezler. Lekeye yapılan hızlı müdehale temizlenmesinde oldukça önemlidir. 3 gün veya daha eski lekelerde temizlik sonrasıda renklendirme işlemine ihtiyaç duyulabilir. Yanlış ürünlerle yapılan temizlik denemeleri deriye ciddi zararlar verebilir veya temizlenebilecek olan lekeleri sabitleyebilir. Yapılacak işlemler:

  • Görünmeyen bir yerde deneyerek işleme başlayın,
  • Bazı kalemler çok fazla mürekkep bırakır. Fazla mürekkebi üzerine yapıştırılan maskeleme bandı (genellikle sarı renktedir!) ile derinin üzerinden alın ve mürekkep banda geçmeyene kadar işlemi tekrarlayın.
  • Tükenmez Kalem Temizleyiciyi lekenin üzerine uygulayın ve çözülen lekeyi kuru bir kağıt havlu ile tamponlayarak alın. Tüm mürekkep temizlenene kadar işlemi tekrarlayın
  • Eski izler de Tükenmez Kalem Temizleyiciyi uyguladıktan sonra, Boya ve Mürekkep Temizleyiciyi nazik bir biçimde uygulayın.
  • Her lekenin tamamıyla çıkmayabiliceğini unutmayın. Böyle bir durum söz konusu olduğunda; „Bloke“yi uygulayın. „Bloke“ uygulanmış olan lekenin üzerine Taze Deri veya Deri Rengi ile uygulama yapabilirsiniz.

Anilin Deriler: Açık gözenekli ve emici olan anilin derilerdeki Tükenmez Kalem ve Boya lekeri oldukça zor lekelerdir ve çoğu zaman temizlenemezler. Anilin Derilerde Boya ve Mürekkep Temizleyici kesinlikle kullanılmamalıdır, deriye zarar verecektir. Maskeleme bandı yapıldıktan sonra „Bloke „uygulanmalı ve Renk Tamiri yapılmalıdır.

Süet Deriler: Maskeleme Bandı ve Nubuk Silgisi kullanılarak Tükenmez Kalem Lekeleri ve Boya Lekeleri temizlenmelidir. Ancak Süetten bu tarz lekelerin temizlenebilmesi kolay ve her zaman mümkün değildir! • PU Deriler: Yarma Deriye yapılan poliüretan bir kaplamadır ve söz konusu kaplama fazlasıyla hassastırlar. Genellikle koyu renkte olan PU Derilerin hassas olan kaplamasına zarar vermemek için oldukça nazik olunmalıdır.

Araba Derilerinin Temizliği ve Bakımı

Günümüzde araba derilerinin %99,9’unun yüzeyi boyanmış derilerden oluşmaktadır. Eskiden bitkisel tabaklama yöntemi daha geniş kullanıldıysa da günümüzde krom tabaklama yaygın olarak kullanılan metoddur. Ancak tabaklama metodundan çok, derinin yaşı ve durumu temizliği ve bakımını etkileyen faktörlerdir.

Kirin yoğunluğu ve genişliğine göre derileri Hafif veya Güçlü Deri Temizleyicimizle temizleyiniz. Derinlerdeki kirlerin temizliği için bizim Deri Temizleme Fırçamızı kullanabilirsiniz.

Yeni derilere, normal kullanımda, ilk üç yıl Deri Kalkanıyla bakım yapılması yeterlidir. İyi ve sağlıklı durumda olan yeni deriler; tekrardan yağlanma ve/veya farklı bir bakıma henüz ihtiyaç duymazlar. Bu tarz yeni derilerde genellikle problemler giysilerimizden oluşan renklenme kaynaklıdır. Sürücü koltukları bu renk değişimine verilebilecek iyi örneklerdendir. Sürücü koltuğu gibi yoğun kullanıma maruz kalan veya açık renk derilerde her üç ayda bir kullanılacak Deri Kalkanı uygulaması derilerinizde ki renk değişimi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Deriniz yaşlandıkça zamanla oluşan kurumadan dolayı deriyi tekrardan yağlamak gerekmektedir. UV koruyuculu Deri Koruyucu ürünümüzle yaşlı derilerin bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle deriniz yumuşak ve düzgün yüzeyli kalır ve ömrünü uzatmış olursunuz. Düzenli ve sık bakım yapmanız, uzun aralıklarla yapacağınız ağır bakımlardan çok daha etkili, ekonomik ve anlamlı olacaktır.

Sıcak ve güneş ışınları sonucunda kuruyan veya kuruma ihtimali bulunan ürünleriniz, Fil Derisi Koruyucusuyla bakım yapılmalıdır. Bu özel deri yağının yüksek emilim gücü ve küf engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Ürünlerimizin hepsi yoğun etkili ürünlerdir, uzun aralıklarla kullanmaktansa sık kullanılmaları oldukça önemlidir. Derinin yaşlanma belirtileri her zaman ilk olarak yüzeyde başlar. Bu sebeple sık ( 3 ayda bir) yapılan bakım en iyi korumadır.

Hasarlı Deri Nedir?

Isı ve ışık kaynakları zamanla deriye zarar verir. Isı; deride sertleşme, çekme, buna bağlı olarak zamanla yırtılma meydana getirebilir. Işık ise deride solma ve kurumaya sebep olur ve en sık rastlanan deri hasarını oluşturur. Bir çok deri ıslandığından daha çok kururken zarar görür. Isı ve ışığa direk temas eden ıslak veya nemli deri hemen zarar görür ve bu hasar genellikle tamir edilemez.

Derinin güneşe ve ışığa karşı direnci finisaj işlemi sırasında oluşturulur. Örneğin otomotiv, marin, uçak vb yoğun kullanım için üretilen derilerde de kullanılacak deriler UV ışınlarına dayanıklı pigmentlerle yoğun biçimde renklendirilirler. Ancak mobilya ve konfeksiyonda kullanılacak deriler hafif biçimde pigmentle renklendirilerek yüzeyin yumuşak kalması sağlanır. Anilin ve süed deriler de ise sadece içten içe boyanmışlardır ve dış etkenlere karşı oldukça savunmasızlardır ve çoğu zaman bir çok kir bu tarz derilerden temizlenemez.

Yoğun kullanıma bağlı olarak deride oluşan kir, ter, vücut yağları, yanlış temizlik ve bakım ürünleri deride ciddi hasara sebebiyet verir. Derinin ıslak kalması, derinin içine işleyen ter ve vücut yağları deriye içten zarar verir ve derinin zayıflamasını sağlayarak yüzey çatlakları, derin yarıklar oluşturarak yırtılma ve kopmaların görülmesini sağlar. Bakımsız olan mobilyaların ilk olarak kol dayama yerlerinin hasar görmesinin sebebi bu tarz dış etkenlerdir

Yoğun kullanımla beraber doğru bir biçimde bakım yapılmayan derilerin ilk olarak koruyucu “Üst Kaplamaları” zarar görür ve açıkta kalan boya tabakası yıpranmaya başlar. Üst kaplaması zarar görmüş olan deri kolayca yıpranır ve zamanında önlem alınmazsa derinin değişimi gündeme gelebilir. Doğru koruyucu bakım ürünleri ile bu tarz yüzey hasarlarının oluşumu kolaylıkla engellenebileceğini lütfen unutmayınız.

Güneş ve ısı hasarları, yanlış/kötü temizlik ve bakım ürünleri, vücut yağı ve ter, yoğun kullanıma bağlı oluşan kirler, çatlaklar ve deliklerin dışında bir çok kaza sebebiyle oluşan yüzey ve deri hasarından söz edebiliriz. Örneğin kedilerin tırnak izleri, saç boyası, tükenmez kalem lekeleri, sigara yanıkları, kedi çişi gibi farklı hasarların giderilmesi konusunda Deri Klinik olarak sizlere her zaman tavsiyelerde bulunabiliriz ve yardımcı olabiliriz.

Uzun yıllar kullanım sonrasında, yaşlanmaya bağlı olarak deride yırtılma vb hasarlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda bile bahsi geçen deri ürünler optik olarak tamir edilebilir ve korunabilir.

Araba Derilerindeki Renk Hasarlarının Tamiri

Araba derilerindeki tipik aşınmalar ürünlerimizle temizlenir, bakımı yapılır ve tamir edilir. Özellikle araçların sürücü koltuklarının kenarları ve diğer giriş bölgeleri güçlü sürtünmeye maruz kalan yerlerdir ve orijinal renk zamanla solar.

Kirler söz konusu ise; yoğunluğu ve derecesine göre Hafif veya Güçlü Deri Temizleyicisi kullanılmalıdır. Yapacağınız bu temizlik, önceden kullandığınız “sözde” temizlik-bakım ürünlerinin zararlı kalıntılarını ortadan kaldıracaktır. Derinlerdeki kirleri temizleyebilmek için Deri Temizleme Fırçasını kullanınız.

Tamir edilecek veya boyanacak bölgelerdeki yağları temizlemek için Deri Temizleme Ajanını kullanınız. Böylelikle tamir ürünleri daha iyi sonuç verecektir. Hafif veya Güçlü Deri Temizleyiciler günlük kirleri temizleme konusunda yeterlidirler, ancak daha önceki bakım denemelerinizden kalan silikon, cila ve yağları derinin yüzeyinden temizlemeye yetmez. Bu kalıntılar Taze Deri veya Sıvı Deri uygulamasını olumsuz yönde etkiler. Pürüzlü yüzeyler boyama veya tamir işleminden önce Deri Zımpara Bloğu 3000 ile pürüzsüz hale getirilmelidirler.

Rengin attığı ve/veya kurumadan kaynaklı çatlaklar, Taze Deri ürünümüz ile tamir edilebilirler. Büyük noktalarda ki renk tamirlerini sünger yardımıyla gerçekleştirmeli, hemen saç kurutma makinesiyle kurutmalı ve gerekiyorsa işlem tekrarlanmalıdır. Kurutma makinesi asla çok sıcak olmamalı! Taze Derinin hafif dolgu özelliğinden dolayı yüzey hasarları uygulama sonrasında neredeyse görünmez hale gelecektir.

Büyük çizikler, kuruma kaynaklı çatlaklar ve ufak yırtıklar Sıvı Deri ile kapatılabilirler. Sıvı Deri kuruduktan sonra her zaman parlak ve pürüsüz bir yüzey oluşturur. Sıvı Deri ile hasarlı bölüm doldurulduktan sonra yüzey gerekirse GLD ile düzleştirilmelidir. Doldurulan ve renklendirilmeye hazır hale getirilen yüzeye Taze Deri veya Deri Rengi kullanım talimatlarına uygun biçimde uygulanabilir.

Deri deki delikler ilk olarak alttan yapıştırılan bir tekstil yardımıyla sabitlenir. Daha sonra deliğin boyutuna göre uygun desende ve kalınlıkta bir deri parçası kesilerek deri yapıştırıcısı ile delik kısma yapıştırılır. Konulan parçanın etrafındaki boşluk Deri Dolgusu veya Sıvı Deri ile muntazam bir biçimde doldurulur.

Mobilya Derilerinde Uygulamalar

Çoğu mobilyalarda boyanmış ve mat üst kaplama yapılmış deriler kullanılmaktadır. Ancak süet, nubuk veya yüksek kaliteli açık gözenekli deriler de kullanıldığı görülür. Anilin deriler su ile silindiğinde, silinen yerlerin renginin koyulaştığı rahatça fark edilir ve bu özelliği Anilin Deriyi ayırt etmekte temel unsurlardandır.

Aşağıda boyalı, mat üst kaplamalı deriler ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Farklı bir deri mobilyanız varsa her hangi bir bakım ve/veya temizlik işlemi yapmadan önce lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yeni Boyalı Napa Deri Mobilyalarınız için Bakım Tavsiyelerimiz

Gözle görülebilen günlük kirler için Hafif veya Güçlü Deri Temizleyiciyi kullanınız. Ne kadar yoğun kullanıldığına bağlı olarak deriye 3 ile 6 ayda bir bizim bakım kremimiz olan Deri Koruyucuyu uygulamanızı öneririz. Deri Koruyucu Napa deriler için ideal bir üründür, çekmeyi ve renk solmasını önlerken yumuşaklığı ve esnekliği sağlayan bir bakım kremidir.

Yeni, açık renkli derilerde koyu renkteki kıyafetler ve Jean pantolonlardan dolayı renk değiştirme oldukça sık rastlanan bir problemdir. Böyle durumlarda koruma için el, bacak ve kafamızın yoğunlukla değdiği bölgelere Deri Kalkanı nı kullanmanızı öneririz. Sürtünme etkisini ve boya emilimini azaltan Deri Kalkanı nı sadece temiz derilerinizde kullanın.

Kullanılmış Boyalı Napa Deri Mobilyalarınız için Bakım Tavsiyelerimiz

Günlük, genel kirler ve lekeler Hafif veya Güçlü Deri Temizleyici ile temizlenmelidir. Deri Temizlik Fırçası derinlerdeki kirlerin temizliğinde yardımcı olabilir.

Hafif solmuş derilerin, 46 standart renkte hazır bulunan Taze Deri ürünümüzle renkleri canlandırılabilir. Deri Temizleme Ajanı ile derinizin üzerindeki yağları temizledikten sonra Taze Deri uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Pürüzlü bölgeler Deri Zımpara Bloğu 3000 ile düzleştirilmelidir. Derin çatlaklar ve ufak yırtıklar Sıvı Deri veya Deri Dolgusu ile doldurulmalı ve sonrasında Taze Deri ile renklendirme çalışması yapılmalıdır.

Yaşlı derilerinizi canlandırmak için Deri Koruyucuyu tavsiye ederiz. İçinde bulundurduğu anti-oxidanlar sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır ve çatlama ile beraber çekmeyi engeller. UV filtreleri sayesinde yırtılmaya karşı direncini arttırır ve derinin solmasını engeller. İçerdiği yağlar sayesinde ise derinin yumuşaklığını korur.

Daha farklı durumlar için oluşan problemi açıklayan bir fotoğraf göndermenizi tavsiye ederiz. Böylelikle probleminizi daha iyi anlar ve size uygun çözümleri geliştirebiliriz.

Bazı yoğun hasarlı, narin anilin veya nubuk deriler profesyonel ekiplerin bakımına ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda da size yardımcı olmak isteriz.

Deri Ceket Temizliği ve Bakımı

Deri Ceket Temizliği ve Bakımı, Deri Mont Temizliği ve Bakımı, Deri Yelek Temizliği ve Bakımı, Süet Ceket Temizliği ve Bakımı, Süet Mont Temizliği ve Bakımı, Nubuk Ceket Temizliği ve Bakımı, Nubuk Mont Temizliği ve Bakımı, Güderi Temizliği ve Bakımı, Kürk Temizliği, Diğer Tüm Deri Giysi Temizliği ve Bakımı

Deri; ayakkabı, mobilya, araba, çanta, giyim eşyaları ve bir çok farklı ürün üzerinde kullanılmakta olan, sıcak, dayanıklı ve doğal bir malzemedir. Bir çok özelliğinden dolayı tekstil ve benzeri diğer malzemelerden çok daha avantajlı ve konforlu bir üründür.

Deri ürünlerin uzun süreler kullanılabilmesi için esas önemli olan düzenli temizlik ve bakımının yapılmasıdır. Deri giyim eşyalarının alışılmış temizlik yöntemi kuru temizleme işlemine tabii tutulmalarıdır. Aslında bu yöntem, genellikle, isminin belirttiği gibi kuru değil, percholoroethylene vb sentetik solventler ile yıkama işlemidir. Kuru temizleme işlemi sırasında üründeki kiri temizlemek için, ürünler aynı çamaşır makinesinde olduğu gibi mekanik işleme tabii tutulurlar ve işlem bittikten sonra elbiseler aynı makinede kurutulur ve solvent kokusundan arındırılır. Kuru temizleme işlemini uygulanmış deri giysilerde en sık rastlanın problem ürünlerin; solması, sertleşmesi ve hatta giyilemeyecek kadar deforme olmasıdır.

Deri hazır giyim firmaları, ürünlerin yıkama talimatlarında belirtilen “sadece kuru temizleme” yapılabilir ibaresini yaşanılan kötü deneyimlerden sonra, risk almamak adına çıkartmıştır. Günümüzde bazı firmalar, ürünlerin temizliği ile ilgili bir ibare bulundurmazken, bazıları da “Profesyonel Deri Temizleme” ibaresini eklemiştir.

Profesyonel Deri Temizleme Türkiye’ de sadece Deri Klinik tarafından gerçekleştirilmektedir. Deri konfeksiyon ürünleri (Napa, zik, anilin, süet, güderi, kürk, napalan, vb) firmamızda özel işlemlere tabii tutularak yıkanmakta ve bakımı yapılmaktadır.

Tabakhanelerde deriler bir çok kez su banyolarına girerler. Yani bilinen aksine su, tek başına deriye zarar vermez. Ancak deri ürünlerin (ceket, gömlek, mont, yelek, eldiven, çanta, motosiklet montu, vb) yıkanabilmesi için özel ürünler ve teknikler gereklidir. Deri ürünlerinizin temizlenmesi sonrasında en önemli olan, derinin yumuşak olması ve rengini kaybetmemesidir.

Yıpranmış, rengi solmuş, hasarlı deriler temizlendikten sonra, ilk günkü ”yeni görünümlerine” dönmemektedirler. Bu gibi ürünlerde renk yenileme, hasarların giderilmesi, vb profesyonel tamirlerin ek olarak yapılması gerekmektedir.

Yıkama işlemi ile mükemmel sonuç alınamayan bazı deri türleri vardır. Bunlar genellikle çok hassas veya çok kötü işlentiye sahip derilerdir (Deri ürünlerinizi ne kadar pahalıya aldığınız, maalesef derinin kalitesi ile ilgili bir kriter değildir!). Çok hassas anilin deriler de veya napalan deriler de sorun yaşanabilmektedir, veya çok kötü deri kalitelerinde, bizim işlemimize rağmen sertleşme veya renginde koyulaşma görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda, tarafımıza ulaşan ürünler incelendikten sonra riskler hakkında sizleri bilgilendirmekteyiz.