Deri Üretimi, Tabakhane, Deri Üretim Aşamaları

Günlük hayatımızın bir parçası olan mamul deriyi; ev ve işyerlerimizdeki koltuklarda, otomobil ve diğer taşıtlarda, uçak ve lüks yatlarda, çanta ve ayakkabılarda, ceket ve eldivenlerde kısacası her yerde görmekteyiz.

Eşsiz güzellikte ve doğal izleri olan bu dayanıklı hammadde üretim sırasında birçok farklı işlemden geçirilmektedir:

Deri yüzüldükten, sıyrıldıktan sonra bozulmasını engellemek için uygulanan yöntemlerden biri de Tuzlamadır. Tuzlama işlemi ile derinin su seviyesi düşürülür ve bakteri üremesinin engellenmesi hedeflenir.

Sonrasında deri “Islatma-yumuşatma” olarak bilinen işlemle; derideki kirli maddeler, çözünebilir proteinler ve saklama işlemi için kullanılan maddeler temizlenir ve derinin şişmesi sağlanır.

Temizlenen ve yeniden şişen derilerde Kıl Giderme ve Kireçlik işlemi yapılır. Bu işlemde deri deki kıllar ve epidermis tabakası ve derideki doğal yağlar temizlenerek tabaklamanın daha sağlam olmasını sağlanır.

Etleme, Kavaleto olarak bilinen aşamada Kireçlik işlemi sonrası hipodermis olarak bilinen yağlı tabakanın mekanik olarak deriden ayrılma işlemidir.

Temizlenmiş ve hazırlanmış olan deri, siparişteki cilt kalınlığına uygun olması için Yarma İşlemine alınırlar. Bu aşamada yapılan yarma işlemine Kireçlikten Yarma denilmektedir. Yarma daha sonra ki aşamalarda da yapılabilir.

Önceki temizlik ve saflaştırma işlemleri sonrasında deri bozulmadan, sağlam bir yapıya dönüştürülmesi amacıyla Tabaklama İşlemi tamamlanır.

Tabaklanmış deriler cilt durumuna göre sınıflandırılırlar ve varsa fazla suları mekanik olarak giderilir.

Kireçleme sonrası deriler yarılmadıysa, Tabaklama sonrası Yarma İşlemine alınırlar ve böylelikle derinin istenilen kalınlığa düşürülmesi sağlanır.

Yarma işlemi sonrası Traş aşamasında hassas düzeltmeler yapılır,

İleriki işlemlerde kullanılacak olan boya, dolgu ve yağlama kimyasallarının deri içine doğru ve sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi için derinin asit değerinin normalleştirilmesi gerçekleştirilir. Bu işleme nötralizasyon denilmektedir.

Asit değerleri düzenlenen derilere; retenaj işlemi ile istenilen sıkılık, dayanım, dolgunluk, vb özellikler kazandırılır.

Dolaplarda siparişteki renge boyanan derilerin renklendirilerek hazırlanması süreci astar boya olarak da bilinmektedir.

Astar boya, dolap boyası gibi işlemlerden sonra deride yeniden yağlama, açkı sıkma, kurutma gibi uygulamalar da gerçekleştirilir ve böylelikle mamul deri finisaja hazır hale getirilir

Alt işlentisi ve hazırlıkları tamamlanan deriler Finisaj İşlemine alınırlar. Finisaj, deriye son halini veren , görünümünü kazandıran işlemlerin bütünüdür. Zımpara, desen basımı, pigment boya, dolap, ütü, vb işlemleri finisajın aşamalarından bazılarıdır.

Dünya devi otomobillerde, lüks mobilyalarda kullanılan çok kıymetli doğal derilerin üretildiği Alman Heller Deri Fabrikasında çekilmiş bu videoda; kısaca evimizde, otomobilimizde, iş yerlerimizde kullanılan derilerin üretim aşamalarını hızlı bir biçimde görebilirsiniz.