Deride Isı Hasarı

Otomobillerimizde, evimizde, çantamızda, ceketlerimizde ve farklı birçok yerde kullandığımız değerli deri ürünlerimiz üretim aşamasında defalarca su ile işleme alınır, doğru şekilde ve yöntemlerle kurutulurlar. Üretim sırasında deriler, uygun yağlar ve kimyasallar ile işleme alınır ve böylelikle gerekli yumuşaklık ve esneklik ile kullanımımıza sunulurlar.

Özellikle bakımsızlık ve yanlış koruyucu ürünlerle deriler üretim aşamasında deri içine nüfuz eden yağlarını kayıp eder, kurumaya, çekmeye ve küçülmeye başlarlar. Derilerde çekme ile küçülme gerçekleştikten sonra maalesef tekrardan yumuşak ve elastik hallerine geri dönmeleri mümkün değildir.

Otomobil derilerinde kuruma, sertleşme ve dikiş yerlerinin açılması gibi hasarlar genellikle yanlış temizlik uygulamaları ile gerçekleşir. Bilinçsizce, fazla ıslatılarak temizlenen deri kısımlara yapılan ani ve yüksek derecelerdeki kurutma derinin çekmesine, küçülmesine ve sertleşmesine sebep olur. Otomobil derileri ıslatılmadan temizlenmeli ve kendi halinde havalandırılarak kuruması beklenmelidir. Isı kaynağı kullanılarak kuruma işleminin hızlandırılması gereken durumlarda düşük ısı kullanılmalıdır. Islatılmış olan deri koltuklu otomobiller güneşte, yada ufo benzeri ısıtıcılarla kesinlikle kurutulmamalıdır.

Bilinçsiz uygulamalarından bir başkası da otomobil temizliği sırasında yüksek basınçlı ve ısıdaki çıplak buharın kullanılmasıdır. Isıtılmış ve buhar haline dönmüş su; deri ve plastik yüzeylerdeki şeffaf koruyucu tabakanın, üst kaplamanın hasar görmesine sebep olabileceği gibi, elektrik problemlerine ve özellikle derilerin hasarlı kısımlarında derinin tamamen sertleşmesine sebep olmaktadır. Buhar kullanılması gerekli ise; yumuşak bir havlu/mikrofiber başlıkla yüzeyi ısıtmadan ve fazla ıslatmadan uygulama yapılmalıdır. Başlıkla yapılan uygulama sırasında uzun süre yüzeyde gezdirilmemeli, sürtünme oluşturulmalı, sadece yüzeydeki kirlerin yumuşaması sağlanmalıdır.

Videomuzda ısı ve ısı kaynaklarının deriye nasıl zarar verdiğini, ısıtılmış suyun deride nasıl çekme ve bozulmaya sebeple olduğunu görebilirsiniz