Farklı Deri Tipleri, Derilerin Suya Karşı Hassasiyeti

Hep bahsediyoruz; Anilin, Yarı-Anilin, Napa, Nubuk, Süet deri diye. Bu farklı tipte ve işlentideki derilerin nasıl üretildiği bir başka makalenin konusu ancak kullanıcılar için esas önemli olan hussus; yüksek bedeller ödeyerek satın alınan bu doğal ürünün ne derece hassas olduğu ve nasıl bakımının yapılması gerektiğidir.

Yukarıda adı geçen deri tiplerinden en kullanıcı dostu, en dayanıklı olanı; Napa tipi derilerdir. Napa tipi deriler üretim yöntemine ve kullanılan kimyasallara göre çok yumuşak veya çok sert/keyifsiz olabilirler. Ancak ister sert isterse yumuşak olsun, Napa tipi deriler kolaylıkla temizlenebilen, renginde kolay kolay solma/değişim olmayan, sürtme ve ter haslıkları yüksek, mukavemetli derilerdir. İyi, sağlıklı ve hasar görmemiş olan napa deriler yüzeyden kesinlikle suyu emmezler.

Napalar kadar olmasa da diğerlerine göre daha dayanıklı olan deri tipimiz Yarı Anilin işlentili derilerdir. Bu tip finisajlarda deri yüzeyi/cildi, Anilin dokusundan fazla taviz verilmeden bir koruyucu tabaka ile işlenmiş derilerdir. İyi durumdaki Yarı Anilin deriler sıvıları hemen emmezler. Bu özellikleri dökülen sıvıların hızlı müdahalelerde temizlenmesine olanak sağlar. Ancak dökülen sıvılar yüzeyde bekletilirse deri tarafından emilirler. Bu gibi durumlarda çoğunlukla sıvının geldiği yerde lekeler oluşur. Bu sebeple Yarı Anilin derilerin The Leather Specialist ürünleri ile düzenli temizliği ve bakımı oldukça önemlidir.

Anilin Deriler en keyifli, sıcak, yumuşak derilerdendir. Ancak bu özelliklerini veren üretim metodu, Anilin derilerin özellikle ısı-ışık kaynaklarına ve sıvılara karşı hassas olmasına sebep olur. Anilin Deriler dökülen sıvıları hemen emer, güneş ışınları kısa sürede renklerinin solmasına sebep olur, ısı kaynaklarına yakın konumlandırılan ürünlerde kısa sürede sertleşme ve kuruma söz konusu olur. Bu sebeple Anilin Derilerin de düzenli olarak The Leather Specialist ürünleri ile temizliği ve bakımı oldukça önemlidir.

Nubuk derinin cilt kısmının zımparalanarak tüylü, kadifemsi bir hale getirilmesi ile oluşur ve tamamen açık gözeneklidir. Sıvılara karşı çok hassas olan Nubuk Derilerde maalesef temizlik ve tamir oldukça sınırlıdır. Bu sebeple çok dikkatli kullanılmasını önemle tavsiye ederiz.

Süet deri, deri tabakasının alt tarafında, tersinde, et kısmında kalan kısmıdır ve tamamen açık gözenekli, emici deri tiplerindendir. Sıvılara karşı çok hassas olan Süetlerde de maalesef temizlik ve tamir oldukça sınırlıdır. Bu sebeple çok dikkatli kullanılmasını önemle tavsiye ederiz.

Videomuzda derinin suya karşı hassasiyeti örneklerle gösterilmiştir.